Search
دسته‌بندی نوشته‌ها

وب سامیت ۲۰۱۹ – لیسبون پرتغال

چهار سال پیش که رویداد وب سامیت، از زادگاه خود، دوبلین، به پایتخت پرتغال، لیسبون، نقل مکان کرد، تصور نمی­‌کردم که نوآوری “پدی کاسگراو” در شیوه برگزاری رویدادهای فناوری، تا این حد اعتیاد آور باشد که هر سال در چنین ایامی، از کار و خانواده فاصله بگیرم و خود را به وب سامیت برسانم.

من البته تنها کسی نیستم که این مشکل را دارد. اغلب افرادی که یک بار وب‌سامیت را تجربه کرده اند، مایل هستند که دوباره حضور داشته باشند. چگونه گردهمایی یک جمع کوچک از طراحان وب در دوبلین، در کمتر از ده سال به یک گردهمایی هفتاد هزار نفری تبدیل شد؟

من در یک کلمه خلاصه می‌کنم: “نوآوری” وب سامیت، شیوه متفاوتی را در برگزاری رویدادهای فناوری پایه‌گذاری کرد که اکنون به الگوی سایر رویدادها تبدیل شده است: ترکیبی از نمایشگاه تجاری، کنفرانس علمی، ارائه‌های استارتاپی، مذاکرات سرمایه‌گذاری و پنل‌های گفتگو در کنار هم، به علاوه فرصتی برای آشنایی و شبکه‌سازی و حتی تفریح.

دوشنبه چهار نوامبر- سیزدهم آبان، برای من روزی طولانی بود. جمعا بیست و یک ساعت در سه هواپیما و چهار فرودگاه بودم و مستقیما از فرودگاه لیسبون به محل برگزاری مراسم افتتاحیه آمدم.

مراسم امسال به نظر من، باشکوه اما دور از انتظار بود. شاید برای کسی که اولین بار در این مراسم حاضر شده بود، حتی فراتر از انتظار بود اما من در مقایسه با سال قبل، انتظار بیشتری داشتم. تنها نکته جنجالی مراسم، سخنرانی “ادوارد اسنودن” بود که از روسیه به صورت ویدیو کنفرانس حضور داشت و در مورد بهره‌برداری از اطلاعات صحبت کرد. به اعتقاد وی، سیستم حفاظت اطلاعات GDPR که در اروپا جاری شده است آغاز خوبی است اما کافی نیست، زیرا مشکلی که وی در مورد آن صحبت می‌­کند، ناشی از گردآوری اطلاعات است نه حفاظت اطلاعات. وی بهره‌برداری از اطلاعات را به بهره‌برداری از مردم تشبیه کرد و گفت برای جلوگیری از این موضوع، روش دسترسی مردم به اینترنت باید تغییر پیدا کند.

سخنرانی مدیرعامل هوواوی می‌توانست به جنگ تجاری آمریکا و چین مربوط باشد اما به یک سخنرانی تبلیغاتی در مورد تکنولوژی نسل پنجم موبایل تبدیل شد. برگزاری یک پنل گفتگو در مورد آب و آینده جهان و تقدیر از کارافرینان خانم، بخش‌های دیگری از مراسم افتتاحیه بودند. مراسم با افتتاح رسمی رویداد توسط نخست وزیر پرتغال و شهردار لیسبون، به پایان رسید و طی سه روز بعدی، صدها جلسه سخنرانی، ارائه استارتاپی و مذاکرات سرمایه‌گذاری میزبانی شد.

سه شنبه پنجم نوامبر – چهاردهم آبان هم اولین روز کار رسمی وب سامیت بود. بزرگترین تغییری که امسال در بخش نمایشگاهی به چشم می‌خورد، کثرت غرفه دولت‌ها بود. بزرگ­ترین و مجلل‌ترین غرفه‌ها مربوط به عربستان و قطر بود که حمایت از استارتاپ‌ها و ایده‌های فناورانه را به نمایش گذاشته بودند اما اقبال چندانی نداشتند. کشورهای اروپایی با غرفه‌های کوچک و ساده، بیشتر در معرض توجه بودند. هر چند دنیای فناوری، نه به دست دولت‌ها که به دست شرکت‌­ها شکل می‌گیرد. وقتی شرکت‌هایی مانند زیمنس و سپ و بنز از آلمان حضور دارند، واقعا مهم نیست که دولت آلمان غرفه داشته باشد یا نه.

آغاز وب سامیت

یکی از ویژگی‌های وب سامیت این است که موضوع اسپانسری را خیلی ظریف و زیرپوستی برگزار می‌کند. اما امسال، برخی نشانه‌ها واضح‌تر از همیشه بودند. بزرگترین نمونه آن، سخنرانی مدیرعامل هواوی بود که فردای آن روز هم در کنفرانس مطبوعاتی پدی مطرح شد. اسپانسری پورشه از بخش فناوری خودرو، برگزاری بخش منتوری استارتاپ‌­ها توسط آمازون و برگزاری کامل بخش زنان فناور توسط بوکینگ دات کام از سایر نمونه ها بود. با توجه به پرداخت ورودیه قابل توجه، اغلب شرکت‌کنندگان انتظار دریافت محتوای تبلیغاتی صریح را ندارند و بعید نیست که امسال این موضوع در نظرسنجی‌ها منعکس شود.

به نظر می‌رسد سیاست‌­های تشویقی برای جلب علاقمندی زنان پاسخ داده و گپ جنسیتی به پایین‌ترین میزان خود طی این چهار سال رسیده است طوری که ۴۶,۳ درصد از شرکت کنندگان، خانم بودند. در مراسم افتتاحیه هم بخش قابل توجهی را به خانم‌ها اختصاص داده بودند و پدی کاسگراو، بلافاصله پس از کنفرانس مطبوعاتی خود، کنفرانس مطبوعاتی دیگری را با سه شرکت یونیکورن برگزار کرد که دو نفر از آنها، خانم بودند.

رسم سالانه وب سامیت در مورد دعوت از یک یا چند چهره شاخص سینمایی یا ورزشی، امسال هم اجرا شد و از “اریک کانتونا”، فوتبالیست و بازیگر فرانسوی دعوت شده تا در مورد تجارت و ورزش صحبت کند. موضوعات مهم دیگری مانند آینده ارتباط انسان با کامپیوتر، محیط­‌های جدید برای کار و زندگی، بازآفرینی برندها در عصر دیجیتال، افزایش دسترسی به اقتصاد جهانی، آینده اروپا بعد از برگزیت و احتمال انتخاب مجدد ترامپ در آمریکا، در سالن اصلی به صورت ترکیبی از سخنرانی و پنل توسط مدیران تراز اول شرکت‌های بزرگ دنیا و استراتژیست­‌ها و گزارشگران مشهور بین المللی، مورد بررسی قرار گرفتند.

بیست و دو کنفرانس همزمان در موضوعات بازاریابی، تولید محتوا، جامعه­‌های آینده، فناوری خودرو، رباتیک، پول، بانک و سرمایه، موسیقی، برنامه‌نویسی، سلامت، نوآوری سازمانی، یادگیری ماشین، استارتاپ­‌ها و … در چهار سالن بزرگ دائمی و یک سالن موقت، در حال برگزاری بود که هر کس بر حسب علاقه خود، بخش‌­هایی از هر کدام را تجربه می­‌کرد. عده زیادی هم فارغ از کنفرانس‌­ها، وقت خود را به بازدید از غرفه‌ها، مذاکره با شرکت‌ها، دیدار دوستان و همکاران و استفاده از امکانات و فضای عمومی رویداد اختصاص می‌دادند.

امسال بیش از هفتاد هزار نفر از صد و شصت و سه کشور در این رویداد ثبت نام کرده بودند. در بخش نمایشگاهی، دویست شرکت و دولت حضور داشتند. در بخش استارتاپ­‌ها، دو هزار و یکصد و پنجاه تیم طی سه روز، به معرفی خود پرداختند و نهصد مورد از آنان، از فرصت سخنرانی کوتاه (Pitch) استفاده کردند که در مراسم اختتامیه، استارتاپ نوتریکس از شهر باسل سوییس، به عنوان برنده اعلام شده است. این تیم، یک وسیله بدون سوزن اختراع کرده است که امکان مونیتورینگ دایم سطح قند خون برای بیماران دیابتی را فراهم می‌کند. هزار و دویست و شش سخنران به این رویداد دعوت شده بودند که تعدادی از آنها به عنوان سخنران کلیدی و تعدادی دیگر به نمایندگی از شرکت‌ها حضور داشتند و در بیست و دو سالن، مطالب خود را ارائه دادند. صدها منتور بصورت افتخاری، تجربیات خود را طی جلسات پانزده دقیقه‌ای در اختیار استارتاپ­‌ها قرار دادند و دو هزار و ششصد تحلیل‌گر، خبرنگار، گزارشگر، عکاس و تهیه کننده، بخش‌های متنوع رویداد را پوشش دادند.

هر مدیر نمایشگاهی قاعدتا در صورت وجود تقاضا برای فضاهای خالی، آن را به قیمت مناسب واگذار خواهد کرد. در وب سامیت، چنین قاعده ای نداریم و اولویت با فضاهای عمومی است. محیط‌هایی برای نشستن و استراحت و دیدار و جلسه و شبکه‌سازی بازدید کنندگان. هر چند این فضاها رفته رفته به گوشه‌ها و حاشیه‌ها هدایت شده و از تعداد آنها کاسته می­‌شود، اما هنوز فشار تقاضا برای اجاره غرفه، موجب صرف نظر کردن از این تسهیلات نشده است. چه بسا وجود همین تسهیلات، موجب افزایش تقاضا برای غرفه می­‌شود.

از نکاتی که همواره در وب سامیت رعایت می‌شود، مسائل زیست محیطی است. بیش از دویست هزار لیوان یک بار مصرف آماده شده که تماما قابل فرآوری هستند. ده‌ها تن دستمال کاغذی و دستمال سفره‌هایی که استفاده می‌شود، صددرصد قابل بازیابی هستند. در تمامی سالن‌ها ماشین‌های آب تصفیه شده وجود دارد که مردم را از بطری پلاستیکی بی‌نیاز کند و حتی برنامه‌هایی وجود دارد که آوردن بطری پلاستیکی توسط مردم را هم ممنوع کنند.

We are Always Ready to Assist Our Clients

developing financial processes and procedures

یکی از نوآوری­‌های وب سامیت که الان دیگر در سایر جاها هم رایج شده است، روش تامین غذای روزانه این هفتاد هزار نفر بازدید‌کننده هست. به جای ایجاد آشپزخانه‌های بسیار بزرگ و سپردن به یک پیمانکار انحصاری، ده‌ها فود تراک در فضای بین سالن‌ها مستقر می‌شوند که هر کدام در حد ظرفیت محدود خود غذا آماده می­‌کنند. اما با توجه به تعداد بسیار زیاد تراک‌ها، کسی گرسنه نمی­‌ماند! امسال برای اولین بار، پول نقد حذف شده بود و تمام غرفه‌های غذا و سایر فروشندگان باید هزینه را به صورت الکترونیکی و غیرنقدی دریافت می‌کردند. 

هنوز هشت سال از قرارداد برگزاری وب سامیت در لیسبون باقی مانده و برای اهل فن، سوال است که گام بعدی چیست؟ شاید این هم از خصوصیات عصر جدید است که مردم همواره منتظر ورژن بعدی، مدل بعدی و گام بعدی هستند. آیا همین که رویدادی در اوج کمال برگزار می‌شود، کافی نیست؟ پاسخ در ادبیات عصر دیجیتال، منفی است. همیشه باید گام بعدی وجود داشته باشد. تصور شخصی من این است که وب سامیت با همین سایز و اندازه و با گرایشی انتفاعی­‌تر به حیات خود ادامه خواهد داد و پدی، کار بزرگ دیگری آغاز خواهد کرد.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *