Search
دسته‌بندی نوشته‌ها

ظرفیت سازی و توسعه مهارت برای تحول دیجیتال

ظرفیت سازی و توسعه مهارت برای تحول دیجیتال، عنوان دوره‌ای بود که به همت دانشکده پست و مخابرات و توسط اتحادیه جهانی مخابرات، در تهران برگزار شد. در این دوره، مفهوم تحول دیجیتال و وضعیت آمادگی کشورها در این خصوص مطرح شده و مهارت‌های لازم برای پیوستن به دنیای دیجیتال، بررسی شد.

مفهوم تحول دیجیتال را برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ در آلمان شنیدم. آن زمان شرکت سپ، به عنوان بزرگترین ارائه‌کننده راهکارهای سازمانی، دو رویداد معتبر را طی دو سال متوالی برگزار کرد. سال ۲۰۱۴ در برلین با تاکید بر تحول کسب‌وکار و سال بعد در والدورف، در ساختمان مرکزی سپ، با تاکید بر تحول دیجیتال.

این دو رویداد که به صورت غیر ثبت‌نامی (فقط دعوتی) در سطح مدیران ارشد برگزار شد و خوشبختانه در هر دو حضور داشتم، نقطه عطفی بود بر ورود صنعت و بازرگانی آلمان به عصر انقلاب صنعتی چهار و تحول دیجیتال. از آن زمان مفاهیم تحول دیجیتال را با علاقه دنبال می‌کنم و یک لاین کاری هم در شرکت راه‌اندازی کردیم که شرکت‌ها را در عبور از گپ دیجیتال و پیوستن به اقتصاد دیجیتال، یاری دهیم. 

در همایش تهران که به مدت پنچ روز در هتل بزرگ فردوسی برگزار شد، مفهوم تحول دیجیتال مورد بررسی قرار گرفت و به این سوال پاسخ داده شد که آیا تحول دیجیتال می‌تواند به تحقق اهداف هفده گانه توسعه پایدار کمک کند یا نه؟

سپس در مورد ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های لازم برای تحقق این موضوع اشاره شد. کشورمان در حوزه نیروی انسانی و دانش و ارتباطات، از ظرفیت مناسبی برخوردار است. اما در حوزه زیرساخت‌ها و تعاملات داخلی و بین‌المللی و نقش دولت، رتبه خوبی ندارد.

در ادامه دوره، نمایندگان کشورهای نپال، مالزی، هند، اندونزی و پاکستان، موقعیت فعلی و برنامه‌های در دست اقدام کشور خود را در این حوزه ارائه کردند. از کشورمان، سازمان‌های مختلفی مانند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، همراه اول، شهرداری تهران و سازمان‌های دیگر، فرصت داشتند تا دستاوردهای خود در این زمینه را ارائه کنند.

یکی از برنامه‌های جذاب این دوره، برگزاری مینی هکاتون بود. ابتدا ایده‌های مختلفی بیان شد که ده مورد از آن‌ها وارد رقابت هکاتون شدند و تیم‌ها تلاش کردند که در فرصت محدود، حداقل چهار جزء اصلی مدل کسب‌وکار خود را تعیین کنند. ارائه‌ها هم مانند سایر بخش‌های این دوره، به زبان انگلیسی برگزار شد و تیم منتخب که سه نفر خانم از کارکنان همراه اول بودند، در مراسم اختتامیه مورد تقدیر قرار گرفتند.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *