Search
دسته‌بندی نوشته‌ها
گردهمایی SAP

در زمان و مکانی ویژه، در رویدادی ویژه: گردهمایی SAP

امروز و فردا در یک موقعیت ویژه زمانی (بیست و پنجمین سالگرد فرو ریختن دیوار برلین) در یک موقعیت مکانی ویژه (هتل آدلون برلین که یکی از مهمترین یادگارهای تاریخی برلین است) مهمان یک رویداد ویژه گردهمایی SAP (کنگره شرکت سپ) هستم.

این شرکت سالانه صدها سمینار و کنفرانس برگزار می‌کند، اما همان‌طور که در سایت سپ اشاره شده، این یکی، حکایت متفاوتی دارد. تمام مهمانان (به جز من لابد!) با دقت ویژه‌ای انتخاب شده‌اند و سطح ویژه‌ای از تشریفات برگزاری و محتوا رعایت می‌شود. سخنرانی‌های کلیدی امروز (روز اول) عموماً بر “پرهیز از پیچیدگی” تاکید داشتند. سپ معتقد است سیستم‌ها به درجه‌ای از پیچیدگی رسیده و انسان‌ها را چنان به خود وابسته کرده‌اند که رفته‌رفته به عوض بهبود مستمر، شاهد بدتر شدن اوضاع هستیم. معتقد است که تکنولوژی و سبک‌های مدیریت باید به سمت سادگی پیش بروند و با خصلت‌های ساده انسانی بیشتر سازگار باشند.

در یکی از سخنرانی‌های کلیدی، دیدگاه‌هایی در مورد آینده ارائه و پیش‌بینی شد که فضای نوآوری و ابداع، به سمت تبادل آزاد ایده‌ها و اطلاعات و چیزی به نام Open innovation پیش خواهد رفت. نکته جالب این است که تمام ارائه‌ها، موبه‌مو مهندسی شده‌اند. هر چند هر سخنران کلیدی باب جدیدی را می‌گشاید، اما نکته‌ای که او بیان می‌کند بلافاصله در ارائه‌ها و برنامه‌های جانبی و مستندات تکمیلی، به اشکال مختلف، خود را نشان می‌دهد.

از نظر برگزاری کنفرانس هم ابتکار خیلی جالبی به خرج داده‌اند. یک اپلیکیشن موبایل درست کرده‌اند که امکان ارتباط لحظه‌به‌لحظه مهمانان با یکدیگر و با سخنرانان و انتشار همزمان مطالب در سوشیال مدیا را فراهم می‌کند.

ابتکار دیگری که امروز شاهدش بودیم این بود که برنامه رسمی را ساعت ۵ عصر تمام کردند و از ۶ عصر در فضایی غیر رسمی‌تر و آزادتر، خارج از هتل، برنامه را ادامه دادند. این شکل از برگزاری برای آشنایی مهمانان با یکدیگر، عالی است. در همین فضای غیر رسمی، دو استارت‌آپ خیلی موفق هم ارائه داشتند.

اولی یک کارآفرین سوییسی بود که با ایده بهبود هلیکوپترهای موجود و پس از سال‌ها بازی با ایده خود سرانجام موفق به جذب سرمایه‌گذار شده است و با موفقیت قاطع، می‌رود که صنعت هلیکوپتر را متحول کند.

دیگری، یک خواننده راک است که با گروهی از نردها و گیگ‌ها کاری باور نکردنی را آغاز کرده و به نتیجه رسانده است: تاسیس دو بانک! تاکید بانک‌های وی روی تکنولوژی، مشتری و اعتماد، راز موفقیت وی است. یکی از کارهای عجیب بانک وی اعطای وام به مشتری در کمتر از یک ثانیه هست.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *